۱۳۹۴ مهر ۵, یکشنبه

گزارشم در مورد وضعیت سربازی ایرانیان خارج از کشور

 


بررسی قوانین خدمت سربازی برای ایرانیان ساکن خارج از کشور


سربازی یک دغدغه است، داخل یا خارج از کشور هم زندگی کردن هم تفاوتی در حساسیت های پیرامون این دغدغه تغییری ایجاد نمی کند. بازتاب گسترده خبرهای ماه گذشته درباره امکان خرید که توسط وزارت امور خارجه اعلام شد و تکذیب آن توسط نیروی انتظامی، به خوبی از اهمیت این دغدغه روایت می کند. ایرانیان مقیم خارج از ایران به سه دسته تقسیم می شوند: ۱) ایرانی های که با وجود اقامت در کشور دیگر، تابعیت کشور میزبان را کسب نکرده اند. ۲) ایرانی هایی که تابعیت کشور میزبان را اخذ و تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده اند. 3) کسانی که تابعیت کشور میزبان را کسب کرده ولی درخواست ترک تابعیت ایران را داده اند.

بر اساس قوانین موجود، تنها اتباع ایرانی مشمول قوانین مربوط به نظام وظیفه می شوند و در نتیجه اگر کسی رسما درخواست ترک تابعیت کرده و با درخواست ترک تابعیت وی موافقت شده باشد، دیگر مشمول مقررات مربوط به نظام وظیفه نخواهند بود اما در مورد اتباعی ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و تابعیت ایرانی خود را از دست نداده اند، قوانین ذیل جاری است:
مطابق ماده۲، قانون نظام وظیفه "هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می‌رسد، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است." مطابق تبصره (۱) ماده ۱۹ قانون نظام وظیفه، مشمولان مقیم خارج از کشور، باید به نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و در صورت نبود آن، به نزدیکترین نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایند."

تبصره (۲) ماده ۳۴ ناظر به مشمولینی است که با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند و عنوان می کند "مشمولینی که با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند، پس از ترک تحصیل یا اخراج یا انصراف یا فراغت از تحصیل، موظفند برای رسیدگی به وضع مشمولیت خود حداکثر ظرف یک سال خود را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج ازکشور معرفی نمایند."

ماده ۳۷ قانون نظام وظیفه در خصوص معافیت تحصیلی می گوید "ایرانیان مقیم خارج از کشور، فرزندان مأمورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و همچنین کسانی که قانوناً تحت کفالت، یا ولایت قانونی آنها می باشند، چنانچه در حین تحصیل در مدارس ایرانی مستقر در خارج از کشور و یا مؤسسات آموزشی کشورهای خارج مورد تأیید آموزش و پرورش و طلاب حوزه های علمیه مورد تأیید شورای  عالی حوزه های علمیه به سن مشمولیت برسند، از معافیت تحصیلی بهره مند می گردند و ادامه تحـصیل آنان تا سقف یک سال پس از فراغت از تحصیل در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خارج از کشورکه مورد تأیید وزارتخانه های علوم یا بهداشت هستند بلامانع می باشد."

مشمولین خارج از کشور هم چنان می توانند در صورت دارا بودن شرایط، حسب مورد از معافیت کفالت، پزشکی و یا تحصیلی استفاده کنند: مشمولانی که تنها پسر یا نوه بالای ۱۸ سال سالم بوده و دارای هریک از شرایط زیر باشند می توانند از معافیت کفالت استفاده کنند:

۱) پدر بالای ۶۵ سال سن؛ ۲) پدر کمتر از ۶۵ سال و نیازمند مراقبت بنا به تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی؛ ۳) مادر فاقد همسر؛ ۴) جد (پدربزرگ پدری و مادری) فاقد فرزند پسر و نیازمند مراقبت به تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی؛ ۵) جده (مادر بزرگ پدری و مادری) فاقد همسر و فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال؛ ۶) برادر بیش از ۱۸سال سن و فاقد پدر، همسر و فرزند و نیازمند مراقبت؛ ۷) خواهر بیش از ۱۸ سال سن و فاقد همسر، و فرزند و نیازمند مراقبت؛ ۸) خواهر مجرد فاقد پدر تا ۲۴ سال تمام؛ ۹) برادر یا خواهر صغیر زیر ۱۸سال سن و فاقد پدر؛ ۱۰) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان.

مشمولانی که دارای بیماری بوده و رسیدگی به وضعیت آنان نیازمند اعلام نظر شورای پزشکی است، باید به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت مراجعه و درخواست خود را ارائه کنند.

در این صورت چنانچه نمایندگی مجری معاینه پزشکی باشد، مشمول را به پزشک معاین (معاینه کننده) معتمد معرفی خواهد کرد تا پس از معاینه و اعلام نظر، پرونده برای رسیدگی از طریق وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال شود و چنانچه نمایندگی مورد مراجعه، مجری معاینات پزشکی نباشد، مدارک را به نمایندگی مجری ارسال که پس از بررسی مدارک و اعلام آن، مشمول باید در نمایندگی مجری معاینات حضور یافته تا توسط پزشکان معاین معتمد معاینه و نظریه آنان برای رسیدگی از طریق وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال شود.

در هر حال رای شورای پزشکی می بایست به وزارت امور خارجه اعلام تا بطریق مقتضی  به اطلاع مشمولان ذینفع برسد در حال حاضر سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ (آلمان) مجری معاینات پزشکی مشمولان و بستگان آنان است.
مشمولان دانش آموز شاغل به تحصیل در خارج از کشور که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده باشند، باید با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از مدرسه مربوط و تایید آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت، مدارک لازم را به مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش  ارائه تا در صورت تایید، از سازمان وظیفه عمومی ناجا درخواست صدور معافیت تحصیلی برای مشمول گردد. سازمان وظیفه عمومی نیز مدارک دریافتی را بررسی و در صورت دارا بودن شرایط اقدام به صدور معافیت تحصیلی و ارسال آن به مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش می کند.

افرادی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج و مقطع متوسطه را با اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از کشور به پایان رسانیده باشند و یا کسانی که قبل از سن مشمولیت درخارج از کشور دیپلم اخذ نموده باشند، در صورت پذیرش در دانشگاه و مشروط بر آنکه غایب شناخته نشوند، می توانند تا اخذ مدرک دکتری و در صورت پیوستگی تحصیل از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

برای این منظور لازم است که گواهی اشتغال به تحصیل خود را از دانشگاه مربوط اخذ و پس از تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران آن را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال کنند تا در صورت معتبر بودن کشور، دانشگاه و مقاطع تحصیلی، از سازمان وظیفه عمومی ناجا درخواست صدور معافیت تحصیلی برای مشمول شود. سازمان وظیفه عمومی ناجا نیز مدارک دریافتی را بررسی و در صورت دارا بودن شرایط اقدام به صدور معافیت تحصیلی و ارسال آن به وزارتخانه متقاضی می کند. دانشجویان پس از اتمام هر مقطع  یکسال فرصت دارند تا درمقطع بعدی پذیرفته شده یا به کشور مراجعت کنند.

 http://iranwire.com/features/8080/

هیچ نظری موجود نیست: