۱۳۹۱ بهمن ۱۷, سه‌شنبه

حقوق بشر ما و حقوق بشر قاضی مرتضوی


سعید مرتضوی دیشب دستگیر شد. کسی که در طول دوران قضاوتش ، تعداد کثیری از روزنامه نگاران و فعالین حقوق بشر را روانه زندان کرد . اندر افتخارات (!) این قاضی القضات همین بس که کمیته بررسی و تحقیق مجلس ششم ، وی را متهم درجه اول قتل زهرا کاظمی ( همان خبرنگار ایرانی- کانادایی که به شهادت پزشک معالج اش بر روی سرتا سربدنش آثار ضرب و شتم شدید، شکنجه و تجاوزجنسی مشهود بود ) معرفی کرد. با شنیدن خبر دستگیری مرتضوی قطعا خوش حال شدم ، که حبس در نظرم کمترین مجازات برای افرادی چون مرتضوی است.

دیشب فضای مجازی پرشده بود از شادی خبر دستگیری مرتضوی که بی شک مرهمی بود بر خاطرات تلخ اشان . امروز صبح اما ، در کنار خوشی های دیشب ، بحثی دیگری نیز مطرح گشت مبنی بر این که مرتضوی هم زندانی سیاسی است چون که به خاطر دعوای برادران لاریجانی و احمدی نژاد به زندان افتاده است ، پس انصاف حکم می کنم که همانند سایر زندانیان عقیدتی -سیاسی، خواستار حقوق بشر وی نیز در زندان ( از قبیل حق دسترسی به وکیل، حق ملاقات، تلفن و...) باشیم که حقوق بشر برای همه انسانها است و نه فقط برای انسان های شریف جامعه . راستش اصلا مطمئن نیستم با وجود پرونده هایی که مرتضوی دارد بتوان تنها به صرف قرار گرفتن در دعوای احمدی نژاد و لاریجانی ها ، وی را زندانی سیاسی قلمداد کرد .

ولی خوب سعید مرتضوی اکنون زندانی است . به هر حال " بشر " است هر چند از نوع " پست" و "رذل " اش . به عنوان یک فعال حقوق بشری که قسمتی از کارآموزی اش را هم در دادگاه بین المللی کیفری سپری کرده، می دانم که در حقوق بشر و حقوق جزای بین الملل حد اکثر مجازات برای جنایتکاران جنگی که بزرگترین ناقضان حقوق بشر محسوب می شوند، حبس ابد است و باز به یاد می آورم زندان متهمین به جنایات جنگی را که شامل سوییت هایی بزرگ با تمامی امکانات رفاهی در حد هتل های چند ستاره بودند . می دانم که حقوق بشر، حقوق " بشر " است و نه حقوق " بشرهای خوب" پس به حکم عقل چاره ای نمی بینیم جز آن که در ظاهر با نظر گروه دوم موافقت کنم.

اما، خوب باز هم از حقوق بشر خودم می دانم که هر طور که خواستم در درون خویش ابراز احساسات کنم و یواشکی کیف کنم از زندانی شدن مرتضوی واین که الان چه حالی دارد از تصور این که حتی یک صدم بلاهایی را که سر زهرا کاظمی آورد، سرخودش بیاورند . راستی ، آقای مرتضوی خوبی ؟ خوشی ؟ کم و کسری نداری ؟هیچ نظری موجود نیست: